Kwiecień na karpiach

You are Mikado / Latest

Share:

April 30, 2018

Kwiecień na karpiach

Kwiecień w naszym klimacie to jeden z pierwszych miesięcy, w którym karpie zaczynają regularnie żerować. Temperatura w wielu akwenach osiąga magiczne 10 stopni i zaczynają się dobre brania. Pierwszy zbiornik, który odwiedziłem na początku tego miesiąca, to niewielka żwirownia z mało zróżnicowanym dnem i głębokością nieprzekraczającą 3m. Skuteczne  łowienie karpi, zawsze wymaga odpowiedniego zanęcenia łowiska. W zimnej, jeszcze o tej porze roku, wodzie, ilość i jakość podawanej zanęty, powinna być odpowiednio dobrana. Właśnie w tym miesiącu najczęściej do nęcenia  używam materiałów PVA. Przynęta położona bezpośrednio w sąsiedztwie zanęty, to najlepszy sposób na jeszcze nieco ospałe karpie. Zanętę komponuje w zależności od czynników ( tem., wody, wiatru czy charakteru łowiska), które mają zasadniczy wpływ na żerowanie karpi. Zazwyczaj tworzę ją z kulek całych, przetartych, peletu, drobnych ziaren i sypkiej zanęty umieszczonej w workach PVA.

image

 

Pierwszą zasiadkę, na wspomnianym wcześniej zbiorniku, zaplanowałem na zaledwie kilka godzin. Wcześniej przygotowałem parę woreczków z zanętą, by na łowisku nie tracić już czasu i od razu przystąpić do łowienia.

image

 

Zestawy przygotowałem też pod kątem szybkiego wędkowania. Tradycyjnie, do tej metody używam sztywnych przyponów z fluorokarbonu 0,40- 0,45, z obciążeniem montowanym na bezpiecznym klipsie i małą pętelką do szybkiego montażu woreczków z PVA.

image

 

Zanęta w PVA mocowana na bocznym troku, za pomocą prostej pętli, znacznie skraca okres przygotowania gotowego zestawu, co pozwala nam maksymalnie wykorzystać czas, przeznaczony na łowienie.

image

 
Dzięki tej metodzie, w ciągu paru chwil udało mi się przechytrzyć kilka niemałych karpi.

image

 
W drugiej połowie kwietnia, zdecydowałem się wybrać na kolejna wyprawę, na niewielką zaporówkę.Tym razem łowiłem z wywózki, metodą, która daje wędkarzowi dużo większe możliwości w odszukaniu najlepszych żerowisk karpi.

image

 


Również i na tę wyprawę przygotowałem zestawy końcowe, tym razem z przyponami z miękkiej plecionki Mollia, o wytrzymałości 35lb i obciążeniem typowym do tej metody, czyli o gramaturze 140g, które umożliwia prawidłowe napięcie linki na znacznej odległości. Mimo, że miałem możliwość dokładnego położenia przynęty i zanęcenia łowiska, i tym razem moje zestawy uzbrajałem w worki PVA wypełnione kulkami, podwieszane na bocznym troku.

image

 


Już pierwszej nocy kilka razy wywoziłem zestawy po braniach karpi, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że bezpośrednie sąsiedztwo zanęty z przynętą, to niezawodny duet.

image

 

 

Janek Zawada
Mikado Fishing Team

 

See the gallery:

Featured products

PVA Bag APV-BSH

PVA Bag APV-BSH

PVA accessories designed for carp fishing allow feeding in desired place with boilies, corns, pellet or seeds. Every kind of bait can be placed together with hook.
PVA Bag APV-BB

PVA Bag APV-BB

Made for effective bait delivery precisely to an angling spot, available in variety of sizes and shapes both with holes and with a latch. Available shapes: rectangular, rounded and cone.
Molia

Molia

The braided line which makes up the leader is one of the most important elements of a “first contact” type rig, along with a good hook. It needs to endure a lot more than the hook though. It has to be able to withstand a lot of pressure and resist any underwater obstacles that might abruptly break ...
Lentus AD

Lentus AD

Lentus is a name that many anglers associate with a high class reel in affordable price. After the last year's success of the original Lentus reel that conquered the market due to its incredible design we decided to push it even further! We love challenges and that is why we decided to create a mach...
Fluorocarbon Carp Territory

Fluorocarbon Carp Territory

Extremely strong, invisible and quickly sinking fabric with high abrasion resistance. Designed for stiff rigs, classic combi rigs and chod rigs. Minimises rig tangling risk and makes it harder for a fish to blow the hook out.
Territory Musa

Territory Musa

Hooks that can be successfully used in the most demanding fisheries. Incredibly sharp, made of Japanese steel, which will keep you calm when you haul the fish of your lifetime. Available in four versions that allow you to construct any kind of a leader. Teflon-coated and tested on the largest carp f...
go back to list