Wyprawa na Waal - rozpoczęcie sezonu

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

June 5, 2018

Wyprawa na Waal - rozpoczęcie sezonu

Rozpoczęcie sezonu 2018, wraz z kolegami, zaplanowaliśmy na sobotę 26 maja. Każdy z nas już wiele tygodni wcześniej przygotowywał się do tego dnia, skrupulatnie opracowując taktykę oraz zastanawiając się, które wody Holandii będą najlepsze na satysfakcjonujący, wędkarski start.


Mój wybór padł n rzekę Waal, której nazwa jest holenderskim odpowiednikiem rzeki Ren. Ciągnąca się kilometrami Waal, z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak w swoich wodach kryje wiele fantastycznych okazów ryb, na które miałem ogromną ochotę.

image

 

Moim celem były sandacze do walki, z którymi uzbroiłem się w przynęty Mikado. Mój pierwszy wybór padł na twistery w ulubionych kolorach moich mętnookich pupili, mianowicie perła z seledynem (kolor 73) oraz żółć (kolor 41). Następnymi przynętami, które użyłem były Fishuntery w rozmiarze 10,5, również w tych samych kolorach, co wyżej wymienione twistery. Nieodzownym elementem moich zestawów zostały główki jigowe, które zastosowałem w rozmiarach 10g i 15g, na hakach o nr. 1. Dla poprawienia pływalności, użyłem przyponu z fluorocarbonu Nihonto, zakończonego agrafką nr. 16. Z uwagi na fakt, iż mój wybór łowiska padł na rzekę, zdecydowałem się zwieńczyć zestaw dobrej jakości plecionką, z tego względu postawiłem na Nihonto Octa Braid o średnicy 0,14.
Jeśli chodzi o wędzisko, starałem się dopasować odpowiednie do warunku panujących na wybranym przeze mnie łowisku. Cechy, które musiał posiadać wybrany przeze mnie kij, to przede wszystkim paraboliczne ugięcie, które miało ułatwić hol ryb lekko zapiętych oraz ograniczyć ich spad. Z tego względu mój wybór padł na Kamisori Zander o długości 260cm oraz ciężarze wyrzutu do 28g. Kołowrotek Black Stone, w rozmiarze 4000, który charakteryzuje się gładką pracą i brakiem często spotykanych stuków na rotorze, świetnie wyważył cały zestaw. Bardzo dobre parametry przełożyły się na doskonałą przewodność brań, co ułatwiało również hol i zaowocowało większą ilością wyciągniętych ryb. Wszystkie wybrane przeze mnie elementy zestawu wyśmienicie się ze sobą spasowały, co przyniosło niesamowity komfort wędkowania.
Miejsce na pierwszą w tym sezonie zasiadkę, wytypowałem już jesienią, kiedy z kolegą Darkiem przybyliśmy tutaj szukać sandaczy. Mój wybór był tak trafny, że po przybyciu na miejsce, już za pierwszym rzutem, który powędrował w kąt ostrogi rzeki, na twisterze w kolorze 73, zameldował się piękny, choć niewielki mętnooki okaz.

 

image

 
Następnie udałem się w dół rzeki, aby sprawdzić kilka kolejnych ostróg Waal. Na brania nie musiałem długo czekać, bo już po trzecim rzucie zameldował się kolejny, tym razem już większy osobnik, którego po krótkiej sesji wypuściłem na wolność.

image

 

Zbliżało się południe, a upał dawał się we znaki, dlatego postanowiłem zmienić miejsce. Udałem się na wyjście potężnego zakrętu, gdzie rzędy ostróg moderowały rzekę. Moją uwagę przykuła jedna, nietypowa ostroga. Była uszkodzona przez barkę rzeczną, która to spychała jej szczyt w kierunku brzegu, przez co utworzyła się pod wodą skośna ściana, dająca schronienie dla narybku.

Miejsce to wydawało mi się bardzo atrakcyjne, dlatego zdecydowałem się spróbować szczęścia. Na tę okazję wybrałem Fishuntera, który miał zadanie skusić największe okazy. Prąd dość mocno spychał przynętę w kierunku przemieszczonego szczytu ostrogi, co po chwili zaowocowało silnym kopnięciem, skwitowanym szybkim i pewnym zacięciem. Po niedługim holu, moim oczom ukazał się kolejny, niesamowicie waleczny, rzeczny sandacz.

image

 

Pierwszy dzień nowego sezonu wędkarskiego spędziłem od świtu do zmierzchu na tej majestatycznej rzece, mając na swoim koncie wiele pięknych okazów. O takim starcie marzy chyba niejeden wędkarz. Kiedy słońce chyliło się ku zachodowi, pełen entuzjazmu i zadowolenia, odjechałem w kierunku domu, by na nowo snuć plany o kolejnych wyprawach wędkarskich, na które po tym wspaniałym, pełnym emocji dniu, nabrałem niebywałej ochoty.

 Marcin Różycki

Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

Zobacz galerię:

Polecane produkty

Twister / 76

Twister / 76

Twistery Mikado – to niesamowicie miękkie przynęty wykonane z wyjątkowo mocnego tworzywa. Specjalnie przeciążony korpus oraz powiększona powierzchnia ogonka dają niesamowicie energiczną pracę w wodzie, nawet podczas opadania przynęty. Naprężenia, jakie powstają pomiędzy przeciążonym korpusem a bardz...
Twister / 41

Twister / 41

Twistery Mikado – to niesamowicie miękkie przynęty wykonane z wyjątkowo mocnego tworzywa. Specjalnie przeciążony korpus oraz powiększona powierzchnia ogonka dają niesamowicie energiczną pracę w wodzie, nawet podczas opadania przynęty. Naprężenia, jakie powstają pomiędzy przeciążonym korpusem a bardz...
Fluorocarbon Prime

Fluorocarbon Prime

Profesjonalny praktycznie niewidoczny w wodzie fluorocarbon Prime. Niesamowicie wysoka odporność na przetarcia, duża wytrzymałość i mała rozciągliwość, to najważniejsze cechy tego produktu. Świetny materiał dla spinningistów i wyczynowych wędkarzy.
Główki Jaws Classic Jig

Główki Jaws Classic Jig

Jak sama nazwa wskazuje są to bardzo klasyczne główki, jednak klasyczne nie znaczy przeciętne. Najwyższej jakości haki BKK stanowiące solidną bazę dla tych główek to tylko pierwszy z niekwestionowanych atutów. Kolejnym jest niewielki haczyk zapewniający stabilne utrzymywanie się przynęty.
Nihonto Octa Braid Fluo

Nihonto Octa Braid Fluo

Kiedy projektowaliśmy tą najwyższej klasy plecionkę, chcieliśmy oddać w Twoje ręce linkę, która będzie super mocna, idealnie okrągła, odporna na przetarcia, ale też jednocześnie miękka i dobrze układająca się na kołowrotku. Z dumą stwierdzamy, że nam się to udało! Dzięki gęstemu splotowi 8 ekstrema...
Kamisori Zander

Kamisori Zander

Kamisori Zander to specjalistyczne, sandaczowe wędki posiadające niesamowicie czuły blank i pustą szczytówkę (nie wklejankę), która idealnie ukazuje wszystkie ruchy przynęty oraz brania, jej sztywność zarazem pozwala na skuteczne podbijanie cięższych przynęt- gum i kogutów. Przelotki ...
Fishunter / 335

Fishunter / 335

Prace nad tą legendarną przynętą rozpoczęły się w 2006 roku. Potrzeba stworzenia nowej jakości w dziedzinie miękkich wabików zrodziła się z wyraźnych niedoskonałości przynęt wtedy dostępnych oraz pomysłów i potrzeb, powstałych podczas wielogodzinnych połowów drapieżników metoda spinningową. Pierwsze...
Black Stone

Black Stone

Kołowrotki spinningowe najnowszej generacji - wyróżniają się świetną pracą i wytrzymałością przekładni nawet pod dużym obciążeniem. Precyzyjnie spasowane koła zębate zapewnia perfekcyjne nawijanie żyłki, a dzięki elementom szpuli wykonanym z włókna węglowego i idealnemu wyważeniu r...
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner