Trzy wędki, jako niezastąpiony oręż do walki z dystansem

Opublikowany przez: Łukasz Paziewicz

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

March 1, 2019

Trzy wędki, jako niezastąpiony oręż do walki z dystansem

Początek roku to dobry czas na opracowywanie strategii na nowy sezon. Nie ma idealnych rozwiązań, które zawsze będą sprawdzały się przez cały rok, ale już teraz można przygotować się na pewne możliwości. Kluczowym w tym momencie jest między innymi odpowiedni wybór sprzętu, który ułatwi szybką zmianę taktyki oraz dostosowanie się do warunków panujących nad wodą.

Kiedy zaczynałem przygodę z wędkarstwem gruntowym, wielokrotnie zaskakiwała mnie chimeryczność ryb, które mimo idealnie opracowanej strategii oraz dobraniu odpowiedniej zanęty na dany zbiornik, w żaden sposób nie chciały współpracować. Obserwując ich zachowania oraz miejsca żerowania, doszedłem do wniosku, że nie zawiodła tutaj opracowana przez mnie taktyka, a brak różnorodnych wędek w moim podręcznym bagażu, które odpowiednią gramaturą pomogłyby mi w dopasowaniu do aktualnego miejsca przebywania ryb. Starając się wyciągnąć z tej lekcji rozsądne wnioski, zaopatrzyłem torbę wędkarską w trzy rodzaje wędek.

image

Przed zastosowaniem odpowiedniej wędki bardzo ważna jest ocena sytuacji nad wodą i ustalenie, na jakiej odległości znajdują się obecnie ryby. W tym celu musimy po prostu spędzić nieco czasu na łowieniu metodą prób i błędów. Posiadając już informację na temat ich największej aktywności, możemy ostatecznie zdecydować się na dany rodzaj wędziska. Jak już wspomniałem, na każdą zasiadkę zabieram trzy wędki o różnych gramaturach, delikatniejsze do łowienia na bliższych odległościach, oraz mocniejsze do sięgania ryb z naprawdę dalekiego dystansu. Stosując się do tych zasad, od jakiegoś czasu mojej torby nie opuszczają: picker Tsubame o cw. do 40g., którym łowię maksymalnie na 40 metrach, Black Stone Light Feeder o cw. do 70g., który sprawdza się na średnich odległościach, oraz sentymentalny Sensual Feeder o cw. do 100g., który jest ze mną już tak długo, że zdążył zniknąć z oferty Mikado, a jednak pomimo swojego wieku, ponad 70-cio metrowe rzuty nie robią na nim żadnego wrażenia. Wybór takich wędzisk niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, zaczynając od możliwości dopasowania się do danej odległości, przez lepszą celność, po przyjemność z holowania zdobyczy i widoczność przekazywania brań.

image

Istnieje możliwość doboru jednej wędki i stosowania jej na wszystkich odległościach, ale należy liczyć się z faktem, iż taki zabieg może nie przynieść zamierzonych efektów, a nawet zrujnować całą wyprawę. Łowienie lżejszym kijem na dalekim dystansie, może po pewnym czasie zaburzyć naszą celność, która jest jednym z najważniejszych filarów udanej, feederowej zasiadki. Stosowanie natomiast mocnych wędzisk na bliższych odległościach, pozbawi wędkarza przyjemności z możliwości odczuwania zachowań holowanej ryby. Trzy wędki w moim ekwipunku pomagają mi wyeliminować wszystkie te negatywne aspekty.

image
image

Łowiąc pickerem Tsubame na bliższym dystansie, jestem w stanie zaobserwować najmniejsze nawet branie, a hol większej ryby sprawia ogromną radość. Stosowanie tak delikatnej wędki na dalszych odległościach, wiązałoby się z ogromnym obciążeniem nie tylko kija, ale także wędkarza, który musiałby wykazać się niezmienną siłą, by za każdym razem dorzucić w to samo miejsce. Mocny Sensual Feeder, kontrastowo do pickera, idealnie sprawdza się na dalekich dystansach, chociażby dlatego, że nie wymaga od łowiącego tak ogromnego fizycznego zaangażowania. Oprócz tego, wędka o wysokich parametrach jest bardziej wytrzymała i lepiej znosi odległościowy hol większego osobnika. Sztywność, którą charakteryzują się takie kije, jest zupełnie nieprzydatna podczas łowienia w pobliżu brzegu, kiedy bardziej od mocy, liczy się delikatność oraz czułość blanku. Trzeci rodzaj wędki, który kompletuje mój zestaw, to optymalny Black Stone Light Feeder pozwalający na łowienie w odległości, na którą picker jest już zdecydowanie za lekki, a wysokie parametry oraz sztywność najmocniejszej wędki w składzie, niwelują brania i odbierają przyjemność z holu.

image

Średni kij pomaga mi również w początkowym badaniu warunków panujących nad wodą, dzięki którym określam miejsce aktywności ryb. Mimo swojej uśrednionej gramatury, nie jest w stanie w zupełności zastąpić dwóch pozostałych wędek, ponieważ każda z nich posiada odrębne cechy, idealnie sprawdzające się na danej odległości. Wybierając się na zasiadkę z orężem w postaci trzech różnych kijów, jestem pewien, że nie zaskoczy mnie żadna anomalia w żerowaniu ryb, którą mogliśmy obserwować między innymi w końcówce minionego sezonu. Należy pamiętać jednak, że pomyślność wyprawy nie jest uwarunkowana jedynie wyborem rodzaju wędki, tu musi zgrać się cały zestaw. Dlatego odpowiednie wędzisko powinno zostać stosownie zaopatrzone we właściwy kołowrotek i linkę. Zwrócenie uwagi na każdy element oraz dobranie go z precyzyjną dbałością, zdecydowanie zwiększy nasze szansę na kontakt z niejedną rybą.

image

Przed nami czas wczesnowiosenny, który jest idealnym momentem na zrobienie rekonesansu po rynku wędkarskim i zaopatrzeniem się w odpowiedni sprzęt. Warto zwrócić uwagę na różne aspekty oraz parametry interesujących nas wędzisk, a przy tym wziąć pod uwagę rodzaj wybranych na ten sezon łowisk oraz panujące na nich warunki. Dostosowywanie sprzętu, całego zestawu do odległości, na której zamierzamy łowić, może okazać się tak samo ważne, jak dobór „złotej zanęty” na daną wodę. Warto, zatem przyjrzeć się wielu czynnikom, które wpływają na sukces wyprawy. Analiza poszczególnych jej elementów z pewnością przybliży nas do obrania idealnej strategii, która przeistoczy się w pozytywny, zadawalający skutek.

Łukasz Paziewicz
Mikado Fishing Team

Tematyka: feeder,

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Black Stone Light Feeder

Black Stone Light Feeder

Jeżeli często łowisz na wodach kameralnych, niemalże pozbawionych uciągu, to warto spróbować łowienia na „light feedera”- lżejszej odmiany wędziska z drgającą szczytówką. Dzięki swojej miękkiej akcji zapewni amortyzację niezbędną do holowania nawet dużych ryb na cienkie żyłki, super czułe szczytówki...
Tsubame Picker

Tsubame Picker

Lekki, finezyjny picker wykonany z doskonałej jakości włókna węglowego. Przy minimalnej masie własnej, wyjątkowej sztywności blanków oraz czułym szczytówkom idealnie pokazuje najdelikatniejsze brania i pozwala na błyskawiczne zacięcie. Polecany raczej na wody stojące do połowu niewielkimi koszyczkam...
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner