Ryby spod nóg

Opublikowany przez: Łukasz Paziewicz

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

August 19, 2020

Ryby spod nóg

Latem w upalne dni, pomimo widocznych spławów ryb, nie zawsze jesteśmy w stanie się do nich dobrać. Kuszone wszelkimi smakołykami, najzwyczajniej „olewają” nasze zestawy. Co wtedy zrobić? Jak je skłonić do brania? Osobiście stosuję taktykę nieco inną, a zarazem bardzo prostą. Ciekawi? Poniżej wszystko wyjaśnię.

Większość wędkarzy kończąc połowy pozbywa się pozostałej zanęty, robaków czy ziaren, wrzucając je do wody. Lądują one 3 może 5 metrów od brzegu i to właśnie tam czasami warto poszukać ryb, gdy nie mamy dobrych wyników na dalszych dystansach. Przyzwyczajone do żerowania w tych okolicach, tylko czekają na nową dawkę łakoci. Zacznijmy zatem od początku. Opowiem to na moim przykładzie, jak wykorzystuję takie sytuacje w dni, kiedy ryb na dalszych odcinkach łowiska brak.

image

Zaczynam standardowo, od tzw. budowy miejsca. Polega to na regularnym wrzucaniu do wody kilku ziaren kukurydzy, pelletu czy małej kulki zanęty. Ważne, aby podawać to w miarę regularnie i w małych ilościach, by nie nakarmić, a prowokować ryby do szukania pożywienia. Wiadomo, odległość na jakiej wędkujemy uzależniona jest od głębokości wody, nie położymy zestawu na 40cm wody 3metry od brzegu. Nie mówię, że się nam nie uda, ale na pewno częstotliwość brań nie będzie zadowalająca.

image

Ja najczęściej wędkuję na ok 10 metrach od brzegu. Jest to odległość, na którą wygodnie kładę zestaw i ryby wybaczają mi drobny hałas, którego mimo wszystko musimy się wystrzegać podczas stosowania tej metody. Sprzęt, jakiego używam to krótkie kije 300 z serii Mikado Fishing Team do 60 gr, ale ostatnio często wędkuję na kij 330cm z serii Light feeder do 40 gr. Wędka bardzo smukła, trochę mocniejsza pomimo niewielkiego cw, a zarazem z wystarczającym zapasem mocy, gdy potrzeba. Nie jest to typowa wędka paraboliczna przeznaczona do metod feeder, jest sztywniejsza i o bardziej szczytowej akcji. Do tego kołowrotek Aperio w rozmiarze 4000 z żyłką o średnicy 0.20mm. Używam małych koszyczków do methody oraz przyponów z haczykiem w rozmiarze 14-16.

image

Łowienie. Przez pierwsze minuty wędkowania tylko nęcę wybrane miejsce. Nie kładę tam zestawu, czekam na drobne ruchy wody, bąble, na jakiekolwiek oznaki żerowania ryb w tym miejscu. Średnio zaczynam tam wędkować po ok godzinie i już regularnie odławiam rybki. Wędkuję zawsze na słodką mieszankę, jakoś tak się przyzwyczaiłem i tego się trzymam. ;) Po podaniu koszyczka staram się dorzucić w to miejsce 2-3 ziarna kukurydzy czy pelletu. Co ciekawe to właśnie wtedy najczęściej następuje branie.

Na haczyk najczęściej zakładam na początek małe żółte przynęty, ponieważ często pierwszymi gośćmi naszej stołówki są liny, a one jak wiemy, kochają ten kolor. Później ewentualnie zmieniam przynętę, dostosowując się do innych gatunków. Bardzo często po kilku godzinach łowienia z mojej przybrzeżnej linii wyciągam ponętne karpie, amury czy jesiotry. Jest to sposób, który w tym sezonie przyniósł mi najwięcej okazów i mnóstwo emocjonujących holów.

image

Proponuję Wam spróbować takiego typu wędkowania. Czasami rybki buszują pod samymi nogami i tylko czekają na nasze smakołyki. Warto czasami nawet przez chwilę położyć zestaw przy brzegu i doświadczyć tych atomowych brań. Pamiętajcie tylko o poluźnieniu hamulca, aby nie stracić wędki. Dobrze radzę, bo wiem, co mówię! :)

Pozdrawiam
Łukasz Paziewicz
Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

Zobacz galerię:

Polecane produkty

Aperio

Aperio

Aperio to lekki, precyzyjny kołowrotek, wyposażony w 7 łożysk i płynnie działającą przekładnię zamkniętą w zwartej konstrukcji. Precyzyjny hamulec i niska waga kwalifikuje ten kołowrotek jako świetną propozycję do method feedera.
Douglas SET

Douglas SET

Podajnik method feeder Douglas to ulepszona, żebrowana konstrukcja idealnie utrzymująca zanętę. Aerodynamiczny kształt gwarantuje bardzo dalekie rzuty, a plastikowe zakończenie zabezpiecza zanętę przed wypadnięciem przy uderzeniu w wodę.
Aperio SET

Aperio SET

Aperio to nowatorski koszyczek do metody, w całości zaprojektowany i stworzony przez zespół testerów Mikado. Zarówno kształt, jak i konstrukcja zostały przez nas zastrzeżone w EUIPO. Tworząc APERIO, przyświecał nam nadrzędny cel - zaprojektować koszyczek maksymalnie prosty w obsłudze, który jednocze...
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner