Morskie sumy z zimnej wody

Opublikowany przez: Michał Chełkowski

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

May 29, 2020

Morskie sumy z zimnej wody

Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień to idealne miesiące na sumy, ale czy na pewno? W tym roku moim głównym założeniem było otworzyć sezon sumowy już w kwietniu. Mieszkam w Szczecinie mogłem więc śmiało zacząć ponieważ część wód jest w posiadaniu Urzędu Morskiego gdzie okres ochronny suma trwa tylko półtora miesiąca (od 1 maja do 15 czerwca).
W poszukiwaniu wąsatych tak wczesną porą roku wybrałem metody aktywne a z pomocą przyszła mi elektronika wędkarska od Garmina - Panoptix LiveScope.
Na pewno każdemu sumiarzowi przytrafiały się sytuacje, że ryby pomimo obecności na łowisku nie chciały współpracować. Sam widziałem wiele razy zrezygnowanych wędkarzy wracających z wyprawy na zero. Suma widzieli oni tylko na echo, jednak nie był on zainteresowany zestawem. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi z powodu przekwoczonej wody, z której Szczecin słynie.
Uznałem, że kluczem do rozpoczęcia sezonu z mocnym impetem będzie czysty verlical bez kwoka. Vertical to nic innego jak pionowe łowienie z łodzi przynętami sztucznymi oraz żywymi, poprzez opuszczanie i podciąganie przynęty. Metoda ta ma idealne zastosowanie przy niskich temperaturach wody.

image

 


Godziny wyjścia na „stołówkę” są różne w zależności od pory roku. W kwietniu najlepsze brania zanotowałem między 11:00 a 13:00 oraz 17:00 a 21:00. Woda wahała się w tym miesiącu pomiędzy 7 a 13 stopni. Dlatego wybierałem godziny w których temperatura sięgała maksymalnych wartości danego dnia lub zaczynała stopniowo iść do góry (skoki między 1 a 1,5 stopnia).
Skoro przy mostach jest najwięcej ryb (białoryb) to było pewne, że tam najszybciej namierzę wąsatego, w końcu wiadomo każdy most skrywa wiele tajemnic. Znalezienie żerującego suma to dopiero połowa sukcesu jego skuszenie do ataku to kolejne nie lada dokonanie :)
Sprzęt, którego używam to wędka MFT Bogey 185cm - 250 gr oraz Vertical 180 do 200gr. Oba wędziska wyposażone są w kołowrotki Amok z nawiniętą plecionką Cat Territory Octa Braid 0.4 lub 0.6. Młynek ten jeszcze nigdy mnie nie zawiódł a był testowany na ogromnych rybach zarówno w Polsce czy na poligonie sumowym w Hiszpanii nad rzeką Ebro. Koniec mojego zestawu to Cat Territory Catvert (ołowiana kula ze zbrojeniem) 150-250gr dopalony żywcem, w tym konkretnym przypadku najlepsza okazała się płoć o różnych rozmiarach, która właśnie w tym czasie miała tarło.

image

 

Bardzo ważną rzeczą i nie rzadko najtrudniejszą było precyzyjne napłyniecie nad suma i podanie żywca. Sumy uwielbiały stać w zaczepach, w miejscach ciężko dostępnych dla wędkarzy. Często umiejscawiały się obok zatopionych prętów, kawałków mostów lub w dołach pod filarami.

Przy wędkowaniu, w którym najważniejsze to idealnie stanąć nad rybą i zmiennych warunkach pogodowych z pomocą przychodził silnik dziobowy z opcją kotwicy. Zdarzały się też bezwietrzne dni gdzie woda stała więc nie było z tym problemu.
Bardzo rzadko zdarzały się brania przy dnie, wszystkie ryby były ściągane z toni, tylko jeden profesor na początku kwietnia pobrał żywca z samego dna. Nawet go nie widziałem na echosondzie i nie byłem wstanie go zatrzymać. Po chwili zaparkował niczym bolid formuły jeden w pit stopie – w moim przypadku pit stopem okazał się filar mostu.

image

 

Przez cały kwiecień z kolegami z Catfish Szczecin złapaliśmy wiele wąsów w przedziale 130-170cm. Ja dwa razy miałem szansę pobić swój PB, niestety tej wiosny się nie udało :( Za pierwszym razem ogromna ryba zaparkowała pod mostem podobnie jak w sytuacji opisanej wyżej, drugiego byka 200 plus niestety straciłem przez swój błąd. Nie sprawdziłem przyponówki, która okazał się przetarta i wszyscy wiemy jak to się skończyło… Dostałem nauczkę na przyszłość. Teraz za każdym razem kiedy wchodzę na łódź sprawdzam zestaw dwa razy.
Pływając po zimnej wodzie miałem o wiele więcej brań oraz ryb wyciągniętych niż w podobnym interwale czasowym w okresie letnim.

image

Ostatnie miesiące przyniosły mi wiele nowych doświadczeń i dały mocno do myślenia. W planie mam zmianę taktyki nie tylko na wakacje ale do końca roku. Sezon w tym roku na bank przeciągnę do grudnia, od teraz nie ma dla mnie stwierdzenia, że woda jest za zimna na wąsa!

Do zobaczenia nad wodą!
Michał Chełkowski

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

MFT Bogey

MFT Bogey

MFT Bogey to mocny i krótki kij dedykowany do połowu sumów metodą wertykalną. Ogromny zapas mocy, wygodna rękojeść z twardej pianki EVA oraz aluminiowy uchwyt kołowrotka czynią z tej wędki niezawodny oręż do walki z okazowymi sumami.
Vertical

Vertical

Dwie lekkie, super wytrzymałe wędki na ultra cienkich blankach, stworzone do namierzania i holowania wielkich ryb w vertical’u. Krótszy model to jednoskładowe połączenie wielkiej mocy i czułej szczytówki, która sygnalizuje każde, nawet najdelikatniejsze branie. Dłuższa wersja to dwu skład, idealny d...
Amok

Amok

Od dawna chcieliśmy zamknąć piekielnie mocny mechanizm, w jak najmniejszym opakowaniu i wiecie co? Udało się! Produkt finalny zaskoczył nas i naszych testerów swoją mocą i wytrzymałością. Amok to pozycja dla każdego sumiarza, który szuka uniwersalnego kołowrotka na wielkie wąsacze. Dzięki swoim niew...
Cat Territory Octa Braid Green

Cat Territory Octa Braid Green

Specjalistyczna, ośmio-splotowa plecionka sumowa wykonana w technologii ThermoFuse. Okrągła, wyjątkowo gładka i ekstremalnie wytrzymała, dzięki specjalnej powłoce i niesamowicie ciasnemu splotowi sprosta trudowi holu nawet największym, ponad 2 metrowym rybom. Testy plecionki na dużych rzekach, takic...
Cat Territory Octa Braid Yellow

Cat Territory Octa Braid Yellow

Specjalistyczna, ośmio-splotowa plecionka sumowa wykonana w technologii ThermoFuse. Okrągła, wyjątkowo gładka i ekstremalnie wytrzymała, dzięki specjalnej powłoce i niesamowicie ciasnemu splotowi sprosta trudowi holu nawet największym, ponad 2 metrowym rybom. Testy plecionki na dużych rzekach, takic...
Ciężarek Vertical

Ciężarek Vertical

Terriotry Catvert to ciężarek z oczkiem oraz agrafką wykonany do zbrojenia wertykalnych zestawów sumowych. Jego gumowane pokrycie minimalizuje pole elektrostatyczne i wpływa na ilość brań. Gruby oraz wytrzymały drut gwarantuje zaś właściwą moc podczas holu.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner