LX Sapphire Fazlite Spin - kontynuacja legendy

Opublikowany przez: Łukasz Wierzbicki

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

January 27, 2020

LX Sapphire Fazlite Spin - kontynuacja legendy

Chcąc opisać wspomnianą w tytule wędkę, konieczny jest wstęp ukazujący jej korzenie, bo LX Sapphire to nazwa, która towarzyszy marce Mikado już prawie dwie dekady. W latach dziewięćdziesiątych pierwsze wcielenie naszego bohatera było czymś wyjątkowym na rynku wędkarskim i śmiało można powiedzieć, że przez wiele lat ta okoniowa wklejka mogła służyć za wzór do naśladowania. Lata biegły, zmieniały się trendy, a prasowane pod coraz większym naciskiem maty węglowe pozwalały uzyskać wędki o niespotykanej dotychczas czułości. Stosowanie wklejanej, pełnej szczytówki nie było już konieczne, aby sygnalizować ruchy niewielkich przynęt. Czy w takim razie gruntowne odświeżenie serii LX Sapphire ma jakikolwiek sens?

Oczywiście, że tak! Zastosowanie wklejanej szczytówki pozwala na połączenie kilku sprzecznych z pozoru cech:

 • wędka jest niebywale czuła i sygnalizuje nawet najdrobniejszy ruch niewielkiej przynęty,
 • bardzo zadowalająca praca przy sporej rozpiętości ciężaru wyrzutowego (warto zaznaczyć, że górna granica jest opisana na wędkach dość asekuracyjnie),
 • szczytowa akcja pozwala na błyskawiczne zacięcie,
 • mocny dolnik nie podda się nawet przy przyłowie szczupaka lub innego większego drapieżnika.

 

image

image

image

Zdając sobie sprawę, że wędki typu ultralight z pełną szczytówką, mimo wielu zmian na rynku wędkarskim, nadal mają swoich zagorzałych zwolenników, marka Mikado postanowiła w 3. dekadę XXI wieku wejść z mocno odświeżoną wędką LX Sapphire Fazlite. I choć w najnowszym katalogu marki można przeczytać, że wędka przeszła lifting, to nie bałbym się tu stwierdzenia, że jest to nowa generacja tego doskonałego wędziska. Wprowadzone zmiany są widoczne przy niemal każdym elemencie, a całość tworzy miły dla oka kąsek.

image

image

Bazą wędziska jest dobrze znany z poprzedniej generacji blank, który został uzbrojony w klasowe przelotki Fuji Fazlite. Zastosowanie lżejszych ramek nadało wędce szybkości, która dużo lepiej wpisuje się w obecne standardy. Ciekawostką jest kolor pierścienia, który jest wyraźnie niebieski i doskonale pasuje do wędki. Skoro już jesteśmy przy barwach, to nie sposób pominąć koloru blanku, który w słońcu lśni ciemnymi odcieniami niebieskiego. Tak, bez wątpienia jest to kolor szafiru, szlachetnie otulający włókna węglowe wędki. Nowoczesnym akcentem jest kilkunastocentymetrowa szaroniebieska wstawka kolorystyczna, na której odczytamy informacje o długości oraz ciężarze wyrzutowym wędziska.

W skład rodziny wchodzą wędki o parametrach:
- 280 cm i ciężarze wyrzutowym do 13g,
- 260 cm i ciężarze wyrzutowym do 13g,
- 240 cm i ciężarze wyrzutowym do 10g,
- 220 cm i ciężarze wyrzutowym do 7g,
- 208 cm i ciężarze wyrzutowym do 5g.

Wędka o długości 208 cm nie była do tej pory oferowana i doskonale wzbogaca całą serię, która teraz stała się bardzo wszechstronna i pozwala łowić zarówno na dużych jeziorach lub rzekach, jak i bardzo wygodnie wędkować z łodzi czy kajaka.

image

image

image

image

image

Wprowadzenie dzielonej rękojeści nadało wędkom bardziej współczesnego wyglądu, ale pozwoliło również zmniejszyć wagę. Ten zabieg, w połączeniu z przelotkami Fuji, pozwolił osiągnąć wartość w okolicach 100g przy wędce o długości 208 cm. Nie bez znaczenia jest również jakość surowca. Uchwyty wykonane są bowiem z wysokiej jakości korka o sygnaturze AA.

image

image

Zupełnie nowe jest też mocowanie kołowrotka typu VSS, które łączy w sobie lekkość i solidne wykonanie. Kołowrotek w nim umieszczony, trzyma się mocno i nie ma potrzeby dokręcania, nawet przy wielogodzinnym łowieniu.

image

image

Wędki zachwycają również starannością wykonania oraz detalami, które odkrywamy dopiero po chwili. Piktogram marki Mikado umieszczony na korkowym uchwycie, niebieski pierścień z nazwą wędki ulokowany na końcu rękojeści, czy niebieska nitka omotek, która subtelnie pobłyskuje spod warstwy lakieru. Można powiedzieć, że to nieistotne detale, takie błyskotki, które nie mają wartości użytkowej. I tu pełna zgoda, nie są to elementy niezbędne, ale mówimy tu przecież o wędce, która ma w nazwie klejnot, więc takie drobiazgi cieszące oko, wydają się być wręcz niezbędne i zwieńczają bardzo udane dzieło.

image

image

Chcąc podsumować opis nowej generacji wędek LX Sapphire Fazlite, nie pozostaje mi nic innego, jak wrócić do tytułu tego artykułu. Mamy do czynienia z produktem, który na pierwszy rzut oka nie przypomina swojego poprzednika, jednak z użytkowego punktu widzenia jest po prostu ulepszoną i bardziej przystającą do współczesnego wędkarstwa wędką. Wygląda inaczej, ma lepsze komponenty, ale kontynuuje myśl o kiju, który łączy szybkość i niesamowitą czułość z mocą drzemiącą w dolniku.

image

Marka Mikado może być spokojna o przyszłość legendy wędek LX Sapphire. Nowa generacja otwiera kolejny rozdział, czerpiąc garściami z doświadczeń swoich poprzedników.

Łukasz Wierzbicki
Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Lx Sapphire Fazlite Spin

Lx Sapphire Fazlite Spin

Po kilkunastu latach na rynku wędka LX Sapphire doczekała się liftingu. Redukcję wagi, oraz poprawę parametrów osiągnięto dzięki wykorzystaniu przelotek Fuji Fazlite oraz dzielonej rękojeści z uchwytem typu VSS. Prawdziwa okoniowa klasyka w nowym wydaniu
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner