Lato na lekko

Opublikowany przez: Tomasz Klimek

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

August 14, 2020

Lato na lekko

No i mamy wreszcie długo wyczekiwane wakacje, czas który sprzyja letniemu rozprężeniu, ogólnej sielance i błogiemu lenistwu. Dzień jest jeszcze długi, wkrótce urlop i... duuuużo wolnego czasu. Jednym słowem, wszystko ładnie pięknie. Będą brały ;-). Niestety, rzeczywistość bywa okrutna i wkrótce okazuje się, że z tym czasem to nie jest aż tak dobrze. Upał daje się już mocno we znaki, wszędzie gwar i harmider, a ryby jak na złość nie są zainteresowane współpracą. Znowu nie jest lekko i trzeba to jakoś przetrwać.

Środek lata, tak jak już wspomniałem, nie jest więc najlepszym czasem dla rzecznego spiningisty. Ryby nie są aktywne tak jak wiosną i jesienią. Okresy żerowania są dość krótkie i najczęściej mają miejsce na przełomie dnia i nocy, choć oczywiście nie jest to regułą. Bywa też tak że ryby, na przykład bolenie, potrafią uaktywnić się na kilkadziesiąt minut w środku upalnego dnia. Tak więc, bądź tu człowieku mądry... Dlatego też, wraz z upływem czasu i biegiem lat spędzonych nad wodą doszedłem do wniosku, że chyba najwygodniej jest mi letnie łowienie traktować wakacyjnie, na luzie. Jednym słowem, na lekko. Dosłownie i w przenośni.

image

Wędkując w tym okresie, nie nastawiam się na konkretne gatunki ryb tylko staram się łowić to, co akurat „żre”, lub próbuje swoich sił z różnymi gatunkami ryb jednocześnie. No, może poza sumem, który do tego typu łowienia kompletnie nie pasuje i jeśli już powiesi się na końcu zestawu to najczęściej pozostawi mnie z przysłowiową „kocią mordą”. Cóż, taki to już urok tego nieproszonego gościa. Wybierając się więc nad rzekę zabieram ze sobą zazwyczaj jedno wędzisko o długości 270 i ciężarze wyrzutu zamykającym się w przedziale do piętnastu, maksymalnie dwudziestu gramów. Spinning tego typu jest już na tyle uniwersalny, że bez problemu obsłuży mi większość letnich przynęt, na które zazwyczaj łowię. W tym sezonie w ręce wpadło mi wędzisko z serii Noctis Light Spin o długości 270 i cw. 3-15g. Jest to kij, który idealnie wpasowuje się w moje letnie łowienie i gra z niedużymi przynętami takimi jak woblery, czy wirówki. Wędka posiada smukły blank o dość szybkiej akcji. Pod obciążeniem natomiast kij przechodzi w głębokie ugięcie, ale z wyczuwalnym lekkim zapasem mocy w dolniku. Dzięki temu spinning bardzo dobrze trzyma podczas holu zarówno niewielkie ryby, takie jak okonie, jak i większe na przykład bolenie. Uzbrojona jest w wysokiej klasy lekkie przelotki Seaguide, oraz nowoczesny dzielony dolnik wykonany z pianki i korka. Do kija dopinam kołowrotek Noctis w wielkości 3000 z nawiniętą cienką plecionką 0,10-012mm.

image

Zestaw do letniego łowienia - wędką i kołowrotek Noctis

Zestaw przynęt także nie jest imponujący i zamyka się w kilku rodzajach woblerów, począwszy od małych 3-4cm płytko schodzących bączków, poprzez nieduże 4-5cm głębiej schodzące, a skończywszy na smukłych woblerach w wielkości 6-8cm. Całość uzupełnia kilka niewielkich obrotówek typu comet o numeracji 1 i 2.

image

przykładowy zestaw letnich przynęt,
obrotówka Blaster, woblerki Bold Head, Cavalier oraz Needle

Podczas łowienia swoją uwagę skupiam głównie na wszelkiego rodzaju rzecznych kamieniskach a przynętami tego typu jestem w stanie dobrać się do jazi, kleni i brzan na rafkach, okoni na żwirowch blatach, boleni na opaskach, czy też sandaczy, które lubią zapuścić się w tego typu miejsca o świcie lub późnym wieczorem. Opisanym zestawem jestem w stanie obłowić ciekawe miejsce pod kątem różnych gatunków ryb. W każdej chwili mogę przestawić się z przykładowego łowienia kleni na przelewie i próbować zdjąć bolenia z przykoski znajdującej się kilkadziesiąt metrów poniżej.

image

Trochę wbrew temu co napisałem na wstępie, muszę przyznać że pomimo wszystko w środku lata jest szansa naprawdę dobrze połowić. Ryby mają swoje humory i jest wielce prawdopodobne, że w którymś momencie znajdziemy się w odpowiednim miejscu i czasie kiedy to odpalą na całego i wynagrodzą nam wszystkie trudy letniego łowienia. Właśnie na to liczę każdego roku i z niecierpliwością czekam na koniec wakacji, na moment który otwiera jeden z najciekawszych okresów dla rzecznego spinningisty. Wtedy to dopiero będą brały. ;-)

 

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Noctis Light Spin

Noctis Light Spin

Wędki Noctis Light to lekkie, szybkie wędki spinningowe posiadające duży zapas mocy w dolniku. Połączenie komponentów Seaguide oraz wysokomodułowego, nieszlifowanego włókna węglowego czynią z nich lekkie, mocne i niesamowicie czułe wędki spinningowe.
Noctis

Noctis

Noctis to zaawansowany technicznie kołowrotek dla najbardziej wymagających wędkarzy. Połączenie dokładnego hamulca, mocnej przekładni oraz korpusu wykonanego z Carbonu otrzymaliśmy wytrzymały kołowrotek, który w najmniejszym rozmiarze waży tylko 162 gramy!
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner