Kolor czy smak – czyli Method Feeder’owy zawrót głowy nad przynętą

Opublikowany przez: Łukasz Paziewicz

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

September 19, 2019

Kolor czy smak – czyli Method Feeder’owy zawrót głowy nad przynętą

Smaki, kolory, zapachy… ilość dostępnych rodzajów przynęt do stosowania podczas łowienia na Method Feeder potrafi przysporzyć o zawrót głowy. Na co się zdecydować? Co przyciągnie ryby? Co jest ważniejsze, smak czy kolor? Różnorodność opinii dzieli wędkarzy na wiele obozów. Znaczna część ma już wyrobione zdanie na takie tematy i w swą taktykę wdraża znane sobie sposoby przyciągania ryb. Jedni liczą na dany smak, który ich nie zawodzi, drudzy dobierają kolor do panujących nad wodą warunków. Na co jednak ostatecznie się zdecydować?

Techniką Method Feeder łowię od kilku lat. Jak każdy, ciekawy nowych doświadczeń wędkarz, swego czasu byłem amatorem, przekonując się i badając całokształt tego, co do metody zostało stworzone. Początkowo w przynętach próbowałem wszystkiego. Stosowałem najbardziej popularne smaki, polecane przez innych wędkarzy, dobierałem kolory, które według mnie mogłyby zainteresować ryby. Nieco później sam zacząłem kombinować, tworząc lub szukając tzw. „perełek”, „killerów”, które otworzą każdą wody. Trwało to na tyle długo, że w końcu również i ja wyrobiłem sobie zdanie na temat tego, na co najbardziej warto postawić.

image

Rybie smakołyki w olbrzymiej gamie smakowej
Rynek wędkarski pod względem wyboru przynęty jest ogromny, a pod kątem wyboru smaku… chyba najbardziej skomplikowany. Dostępny jest cały wachlarz smaków słodkich, rybnych, mięsnych, roślinnych, łączonych rybnych i roślinnych albo rybnych i słodkich… Co firma to nowa gama, jeszcze ciekawsza od poprzedniej. Wędkarz wchodzi do sklepu po jedno opakowanie, ale na wszelki wypadek kupuje pięć. Fakt faktem - nie wypada mieć w pudełku dwóch rodzajów smaku. Trzeba przygotować się na wiele opcji zmiany przynęty. Chyba nie ma też jednego pewniaka na każdą wodę i na każde warunki. Zasada ogólna dotycząca smaków mówi, że podczas zimniejszych miesięcy lepiej sprawdzają się smaki rybne, latem zaś warto wybrać te słodkie i owocowe. Oczywiście, jak to w wędkarstwie bywa, jest cała gama odstępstw o tych reguł, choćby ze względu na niestałe warunki atmosferyczne. Polski klimat zaczyna lekko wariować, a za nim zmienne okazują się gusta i zachowania ryb. Może dla takich właśnie warunków stworzono wiele łączeń smakowych, aby znaleźć gdzieś tę uniwersalną kulkę na wszystko? Od razu prostuję – w mojej opinii nie ma uniwersalnych kulek, dumbelsów i innych. Trzeba i warto szukać, przebierać, dostosowywać.

Początki mojego łowienia na Method Feeder opierały się na kombinowaniu właśnie ze smakiem. Zarzucałem ryby na łowisku skomplikowanymi nowościami, gdzieś tam wyodrębniały się smaki, które działały i przynosiły piękne okazy. Zacząłem dzielić przynęty na trzy grupy: te które sprowadzają duże ryby, te które sprowadzają małe ryby, te które nic nie sprowadzają. W tych głównych grupach były oczywiście podgrupy, sprecyzowane pod konkretne gatunki ryb. Dzięki tym skomplikowanym podziałom miałem szansę obierać taktyki na dany wyjazd. Niestety tylko teoretycznie. Zmiana warunków, pogody, koloru wody, zwiększony wiatr z północy, zwiększony wiatr z południa… – wszystko wpływało na ilość brań, często rujnując mój ciężko wypracowany plan.

image

W kolorze siła?
Zacząłem zastanawiać się, czy nie lepiej dobierać jednak przynęty pod względem koloru, dostosowując je do mętności wody czy barwy dna. Z uwagi na to, że byłem w fazie testowania wszystkiego co methodfeederowe, uznałem, że zawsze warto sprawdzić i taką opcję. Po kilku wyprawach wyciągnąłem wnioski, że ukierunkowanie taktyki na kolor przynosi lepsze efekty, niżeli dostosowywanie smaku. Co do zasady wyboru odpowiedniej kulki, działałem instynktownie i dość przewidywalnie. Na mętną wodę i ciemne dno stosowałem kolory jasne i bardziej żywe. W przejrzystych łowiskach sprawdzały się natomiast barwy naturalne i ciemniejsze. Latem używałem kolorów jaskrawych: różowych, żółtych itp., zimą – białych czy beżowych. Obrana strategia była dobra, a nawet bardzo dobra. Cieszyłem się z częstych brań. Miałem nawet szansę ciągnąć większe okazy, w postaci karpi powyżej 7 – 8kg. Zdarzały się i takie koło dziesiątki. Cały czas jednak mieszałem ze sobą obie opcje, smak i kolor, bo wydawało mi się, że żadnej nie mogę być do końca pewien.

image
image
image

Pomieszanie z poplątaniem
Moje pudełeczko z przynętami zamieniało się w wielką torbę. Na każdą wyprawę byłem wyposażony w kilkanaście albo kilkadziesiąt różnych rodzajów przynęt. Kolor często się sprawdzał, niekiedy jednak gdzieś tam w grę wchodził także smak. Chcąc nie chcąc łączyłem oba te fakty, stosując odpowiedni do warunków kolor ze specjalnym na ten dzień smakiem. Ostatecznie moje taktyki opierały się na opcjonalnym doborze tych dwóch czynników. Zastanawiałem się, czy wachlarz moich przynęt musi być taki ogromny. Miałem wrażenie, że w którymś momencie się w nim zagubię. Starałem się jednak utrzymywać porządek, dzięki któremu szybko odnajdowałem się w odpowiednich kolorach i smakach, a jednocześnie za każdym razem byłem gotów na wszelakie zmiany. Pomogły w tym między innymi pakowne i przestrzenne torby, takie jak na przykład seria Method Feeder od Mikado.

image

Z czasem wyodrębniły się najskuteczniejsze rodzaje przynęt, dzięki czemu mogłem uszczuplić ekwipunek i na dzień dzisiejszy mój wybór oscyluje między kilkunastoma bestsellerami. Doświadczenie oraz obserwacja doprowadziły także do tego, że zacząłem dostrzegać pewne zależne, które z czasem ukierunkowały moje stanowisko względem doboru przynęt w kontekście smaku i koloru.

image
image

Konsensus
Dziś sam i z pełną świadomością lokuję się w jednym z dwóch obozów, przemawiających za smakiem lub kolorem, i przyznam szczerze, że bliżej mi jednak do koloru. Na moją opinię wpłynęła różnorodność i ilość czynników, przez pryzmat których należy dokonywać wyboru danego odcienia. Dlatego obieranie taktyki zaczynam od oceny warunków na łowisku, potem dobieram do nich odpowiednie barwy przynęt. Dopiero na końcu zastanawiam się nad ewentualnym wyborem smaku. Uważam, że za zwabianie ryb smakiem czy aromatem odpowiedzialna jest zanęta, lokowana w miejscu łowienia za pomocą podajnika. Pośród pływających w wodzie smakołyków, nasz cel ostatecznie jednak powinien zainteresować się przynętą na haczyku. Dlatego musi być ona na tyle atrakcyjna wizualnie, aby została dostrzeżona. W tym miejscu z pomocą przychodzą także odpowiednie przypony, które dzięki właściwościom kamuflującym, idealnie prezentują przynętę, nie odstraszając ryby. Często w takich przypadkach używam bardzo wygodnych przyponów z gotowym zestawem końcowym Method Feeder Rigs Mikado. Jest to świetne rozwiązanie oszczędzające czas, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych parametrów. Innym, ważnym elementem jest również podajnik. Musi on posiadać odpowiednią budowę, aby szybko uwolnić zanętę oraz haczyk z kulką. W tym miejscu także stawiam na funkcjonalność i wygodę, decydując się na koszyczki Q.M.F – Aperio i Douglas. Dzięki systemowi Quick Method Feeder, mogę dowolnie zmieniać gramatury i rodzaje koszyczków, bez demontowania całego zestawu. To pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu.

image
image
image

Podejmując ostateczną próbę rozwikłania wątpliwości wokół spornego tematu znad wody, mianowicie „kolor czy smak?”, zaryzykowałbym stwierdzenie, że tak naprawdę nie ma jednoznacznych argumentów, przemawiających tylko za jedną ze stron. Podczas obierania taktyki należy wziąć pod uwagę wszystkie dostępne warianty. Dostosowanie przynęty pod względem smaku, głównie powinno być związane z panującą aktualnie aurą i porą roku, pod względem barwy zaś – z rodzajem łowiska i jego właściwościami. Osobiście uważam jednak, że większą wagę należy przykładać do koloru przynęty, ponieważ czynniki, od których jest zależny, bywają częściej i bardziej zróżnicowane. Kwestie smakowe są dla mnie dodatkową opcją, wzmacniającą skuteczność.

image
image

Wiele lat łowienia na Method Feeder przekonały mnie do tego, że nie ma jednej taktyki sprawdzającej się wszędzie, każdego dnia. Dlatego przerażająca ilość rodzajów przynęt w wędkarskim ekwipunku, zróżnicowana pod względem smaku i koloru, nie jest niczym dziwnym. Tym bardziej, że warunki z roku na roku diametralnie się zmieniają, stając się totalnie nieprzewidywalne. Tylko stała praca, opracowywanie planów, obserwacja i testowanie, dają możliwość osiągnięcia satysfakcji wędkarskiej w postaci ryb.

Łukasz Paziewicz
Mikado Fishing Team

Tematyka: method feeder,

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Pojemnik UWI-MF-001

Pojemnik UWI-MF-001

Seria funkcjonalnych pojemników wędkarskich wykonanych z materiału EVA, które cechuje niesamowita wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Świetnie spiszą się jako organizery, pojemniki do zanęty, pelletu czy nabierania wody.
Torba UWI-MF-002

Torba UWI-MF-002

Seria funkcjonalnych pojemników wędkarskich wykonanych z materiału EVA, które cechuje niesamowita wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Świetnie spiszą się jako organizery, pojemniki do zanęty, pelletu czy nabierania wody.
Torba UWI-MF-004

Torba UWI-MF-004

Seria funkcjonalnych pojemników wędkarskich wykonanych z materiału EVA, które cechuje niesamowita wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Świetnie spiszą się jako organizery, pojemniki do zanęty, pelletu czy nabierania wody.
Pojemnik UWI-MF-003

Pojemnik UWI-MF-003

Seria funkcjonalnych pojemników wędkarskich wykonanych z materiału EVA, które cechuje niesamowita wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Świetnie spiszą się jako organizery, pojemniki do zanęty, pelletu czy nabierania wody.
Pojemnik UWI-MF-005-SET

Pojemnik UWI-MF-005-SET

Seria funkcjonalnych pojemników wędkarskich wykonanych z materiału EVA, które cechuje niesamowita wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Świetnie spiszą się jako organizery, pojemniki do zanęty, pelletu czy nabierania wody.
Torba UWI-MF-006

Torba UWI-MF-006

Seria funkcjonalnych pojemników wędkarskich wykonanych z materiału EVA, które cechuje niesamowita wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Świetnie spiszą się jako organizery, pojemniki do zanęty, pelletu czy nabierania wody.
Q.M.F. Aperio

Q.M.F. Aperio

Ewolucja świetnych koszyków Method Feeder Aperio. Q.M.F. to system pozwalający w szybki i łatwy sposób wymienić podajnik bez konieczności rozbrajania całego zestawu. Wystaczy zdjąć gumową tulejkę, zsunąć koszyk z trzpienia i zamienić go innym modelem.
Q.M.F. Douglas

Q.M.F. Douglas

Ewolucja świetnych koszyków Method Feeder Douglas. Q.M.F. to system pozwalający w szybki i łatwy sposób wymienić podajnik bez konieczności rozbrajania całego zestawu. Wystarczy zdjąć gumową tulejkę, zsunąć koszyk z trzpienia i zamienić go innym modelem.
Method Feeder Rigs HMFB11G

Method Feeder Rigs HMFB11G

Najwyżej klasy przypony dedykowane do łowienia z podajnikiem zanętowym. Super mocna żyłka oraz piekielnie ostre i wytrzymałe haki gwarantują, że z każdej walki wyjdziesz zwycięsko.
Method Feeder Rigs HMFB11P

Method Feeder Rigs HMFB11P

Najwyżej klasy przypony dedykowane do łowienia z podajnikiem zanętowym. Super mocna żyłka oraz piekielnie ostre i wytrzymałe haki gwarantują, że z każdej walki wyjdziesz zwycięsko.
Method Feeder Rigs HMFP11W

Method Feeder Rigs HMFP11W

Gotowe, krótkie przypony przeznaczone do method feedera. Całkowita długość to 10cm, przypon wykonany jest z odpornej na przetarcia, cienkiej plecionki, zakończonej ostrym hakiem z klasyczną pętlą włosową.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner