Karpiarze na pstrągach

Opublikowany przez: Norbert Regulski

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

March 4, 2019

Karpiarze na pstrągach

W okresie zimowym, kiedy wszystkie jeziora skute są lodem, nasze wspólne, rodzinne wędkowanie zwracamy w stronę spinningu. Od niedawna naszą drugą po karpiach pasją, stało się poszukiwanie „kropka”, czyli wyprawy na pstrąga.

Po naszej zeszłorocznej, krótkiej przygodzie nad Dunajcem, czyli tam gdzie wszystko się zaczęło, wspólnie zaplanowaliśmy kolejną, dłuższą wyprawę w poszukiwaniu tej ryby.
Tym razem miała to być trzydniowa, zimowa wycieczka połączona z codziennym wędkowaniem.
Trzy dni spacerów wzdłuż brzegów przepięknej rzeki, w towarzystwie wędek, przepełniało nas optymizmem.

image

DZIEŃ PIERWSZY
Przywitał nas lekki mróz i piękne słońce. Pełni nadziei i uzbrojeni w wędki Mikado Excellence (Contact; Fight), ruszyliśmy nad wodę. Łowienie rozpoczęliśmy w górnym odcinku rzeki, niedaleko miejsca naszego pobytu. Na początek zastosowaliśmy lekkie obrotówki, w różnych wariacjach wzorów i kolorów. Na tym odcinku rzeki łowienie z brzegu jest nieco utrudnione z powodu rozległych wypłyceń, co skutkowało częstym zbieraniem glonów, patyków i innych rzecznych drobiazgów na kotwiczki. Dlatego ja, wyposażony w neoprenowe spodniobuty Mikado, łowiłem z wody. Mimo około trzech godzin biczowania rzeki, nie udało nam się przechytrzyć żadnej ryby. To dopiero pierwszy dzień, także we wspaniałym nastroju wróciliśmy do pensjonatu, aby trochę odpocząć, zjeść i obmyśleć plan na następny dzień.

image
image

DZIEŃ DRUGI
Wszystko się zmieniło. Już o 3.00 nad ranem obudził nas silnie wiejący wiatr. Wstałem około 6.00 i po wyjrzeniu na zewnątrz, nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem. Za oknem było biało. Jednak przyjechaliśmy tu na ryby i z góry założyliśmy, że żadna pogoda nam niestraszna. Porządnie się ubraliśmy i po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Dunajca.
Tego dnia zdecydowaliśmy się obłowić inny odcinek rzeki, rozpoczęliśmy od Przystani Flisackiej. Rzucające się tam w oczy kamienne ostrogi, są częstym schronieniem tamtejszych pstrągów. Jednak padający śnieg i minusowa temperatura nie były naszym sprzymierzeńcem. Pomimo starań i zawziętości – znowu zostaliśmy bez efektów. Po około 2 godzinach spędzonych nad wodą, zadecydowaliśmy, że wracamy do pensjonatu. W drodze powrotnej wypatrzyliśmy jednak jeszcze jedno miejsce, które zdecydowaliśmy się od razu przetestować. Było to miejsce bardziej ustronne. Aby dostać się do rzeki, trzeba było pokonać kilkanaście stopni w dół skarpą. To co zobaczyliśmy, napawało nas optymizmem. Nie dość, że przez chmury zaczęło przebijać się słońce, to z rzeki gdzieniegdzie wystawały duże głazy, za którymi bardzo często chowają się łososiowate. Tu też zastosowaliśmy małe obrotówki oraz niewielkie wahadłówki. Kilkudziesięciominutowe łowienie niestety nie przyniosło efektów. Trochę zawiedzeni, wróciliśmy do hotelu, ale z planem, iż przed wieczorem wyskoczymy jeszcze na około godzinkę nad wodę.

image
image

Temperatura bardzo mocno spadła i wieczorem było już prawie -10. Mimo to, wyruszyliśmy. Mróz był tak duży, że gdy nawijałem żyłkę na kołowrotek, na przelotkach zbierała się gruba warstwa lodu, blokująca linkę. Nie poddawaliśmy się jednak, bo o tej porze mieliśmy szansę na „grubego zwierza”. Aby osiągnąć ten cel, zastosowaliśmy większe przynęty. Po około godzinie nadal pozostawaliśmy bez brania. Zmarznięci, zdecydowaliśmy, że na dzisiaj wystarczy. Wróciliśmy do pensjonatu na ciepłą strawę i biesiadowanie przy kominku, co nieco poprawiło nam nastroje.
Podczas kolacji udało nam się porozmawiać z miejscowymi wędkarzami, którzy uzasadnili nasze słabe wyniki, trudnymi warunkami panującymi nad Dunajcem. Ostatnie dni były bardzo niekorzystne, pstrągi bardzo słabo żerowały i namówienie ich do współpracy, było bardzo trudne. Nie straciliśmy jednak nadziei, albowiem ostatni dzień był jeszcze przed nami.

image
image

DZIEŃ TRZECI
Wzięliśmy rady miejscowych do siebie i nad rzekę ruszyliśmy w samo południe, gdy słońce mocno operowało. Było bardzo zimno, ale słonecznie.
Po około godzinie mieliśmy jedno branie, ryba zaatakowała przynętę, ale niestety po kilku sekundach spadła z haczyka. Efektywna okazała się mała błystka Trout Mini firmy Mikado. Z jednej strony byłem wściekły, ale z drugiej w końcu udało nam się wypracować jedno branie. Pełni zapału łowiliśmy dalej, przemieszczając się wzdłuż rzeki. Niestety już do końca bez efektów.

image
image

Tym razem to pstrągi wygrały, ale już niedługo zagościmy nad tą wodą ponownie.
W ciągu tych trzech dni przemaszerowaliśmy wiele kilometrów, zebraliśmy wiele cennych informacji, wypatrzyliśmy wiele świetnych miejsc, zatem przy kolejnym starciu to „kropki” muszą się przygotować na trudną potyczkę i bardziej doświadczonych rywali.

Ruszamy dalej po kolejne przygody, teraz już na zasiadkach karpiowych :)

Połamania.
Norbert Regulski
Mikado Fishing Team

Tematyka: pstrągi, spinning,

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Excellence Fight

31333-excellence-fight

Excellence Fight

Walka, niewątpliwie najbardziej emocjonująca część wędkarstwa. Wędki Excellence Fight są stworzone z myślą o łowieniu dużych i silnych ryb jak szczupaki czy sandacze oraz skonstruowane tak, aby powodzenie każdego holu zależało od wędkarza, a nie od ryby. Niesamowite możliwości jakie drzemią w tych w...
Excellence Contact

31332-excellence-contact

Excellence Contact

Niesamowicie uniwersalne „wklejanki” z dużym zapasem mocy. Jak sama nazwa wskazuje gwarantują one doskonały kontakt zarówno z przynętą jak i z rybą podczas holu. Swoją uniwersalność i doskonałe walory użytkowe wędki te zawdzięczają blankom zbudowanym z najwyższej jakości mat węglowych co przekłada s...
Black Crystal

27562-black-crystal

Black Crystal

Kolor czarny wielu z nas kojarzy się z siłą, a mawia się, że cały mechanizm jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. W kołowrotkach Black Crystal możliwość wystąpienia słabego ogniwa sprawdziliśmy praktycznie do zera, tym samym nic nas nie zaskoczy podczas wędkowania. Bazą jest tutaj niesamowicie...
Sicario

27575-sicario

Sicario

Każdy z nas wie jak ważną rolę w całym zestawie pełni kołowrotek. Model Sicario to wspaniałe połączenie prostoty i elegancji. Niezawodny, odporny na przeciążenia mechanizm, korbka w technologii CNC zakończona uchwytem z materiału EVA, idealny nawój linki na szpulę czy bardzo lekka konstrukcja to tyl...
Nihonto Perch

28539-nihonto-perch

Nihonto Perch

Żyłki NIHONTO Rodzina specjalistycznych żyłek najnowszej generacji. Zostały zaprojektowane i wytworzone tak, by były „zaprogramowane” na doskonałość konkretnej cechy pożądanej przez wędkarzy w danej metodzie wędkarstwa. Punktem wyjściowym dla producentów było sprostanie rosnącym potrzebom wymagający...
LX Sapphire Perch

28537-lx-sapphire-perch

LX Sapphire Perch

Twój zestaw jest tak wytrzymały jak jego najsłabsze ogniwo. Właśnie dlatego firma Mikado dołożyła wszelkich starań by stworzyć żyłkę, która nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających spinningistów. Żyłka LX Sapphire to produkt najwyższej jakości, który dzięki wielogodzinnym testom w najtrudniejszy...
Trout Campion

29936-trout-campion

Trout Campion

Mini błystki wahadłowe to prawdziwy killer okoniowy i pstrągowy nie tylko spod lodu, ale także przy ultra lekkim spinningu. Co ciekawe, pojedynczy hak zwiększa ilość skutecznych zacięć, oraz nie dociąża zbędnie błystki, tak jak kotwica - dzięki czemu przynęta pracuje agresywnie, także w opadzie.
Rękawiczki UMR-01

28208-rekawiczki-umr01

Rękawiczki UMR-01

Świetne rękawiczki wędkarskie przeznaczone do połowu w zimniejszych porach roku. Uszyte z najwyższej jakości materiału neoprenowego, miękkie i wygodne. Zapewniają termiczny komfort dłoniom, polecane zwłaszcza podczas zimowych połowów.
Bielizna termoaktywna UMF-01S

28177-bielizna-termoaktywna-umf01s

Bielizna termoaktywna UMF-01S

Wysokiej jakości bielizna uszyta z multiwarstwowej, oddychającej tkaniny, zapewniającej najwyższy poziom wygody użytkowej. Wykorzystując zjawisko powstawania ciśnienia osmotycznego, umożliwia transport pary wodnej w kierunku od ciała na zewnątrz ubrania, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i zachowuj...
Bielizna termoaktywna UMF-02S

28178-bielizna-termoaktywna-umf02s

Bielizna termoaktywna UMF-02S

Wysokiej jakości bielizna uszyta z multiwarstwowej, oddychającej tkaniny zapewniającej najwyższy poziom wygody użytkowej. Wykorzystując zjawisko powstawania ciśnienia osmotycznego, umożliwia transport pary wodnej w kierunku od ciała na zewnątrz ubrania, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i zachowuje...
wróć do listy