Haczyki BKK na białą rybę

Opublikowany przez: Marcin Walczyk

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

March 20, 2020

Haczyki BKK na białą rybę

Marzec to już ostatni moment, aby zająć się naszym sprzętem i przygotować na nadchodzący sezon. Przyjemna aura za oknem sprawia, że coraz chętniej wędrujemy nad wodę, a jednocześnie, zdarzające się jeszcze dość często chłodniejsze dni, dają nam możliwość zapięcia wszystkiego na ostatni guzik. Przyglądając się elementom zestawu, warto także skupić się na jego najmniejszych, ale nie mniej ważnych częściach. Mam tutaj na myśli haczyki, czyli pierwszy punkt naszego spotkania z rybą.

Jak dobrać najlepszy hak? Którego użyć? I dlaczego jest on tak bardzo ważny? Różnorodność haczyków na rynku wędkarskim jest ogromna, ale są pewne cechy, które powodują, że nie tylko sięgamy, ale również wracamy po ten, a nie inny produkt. Zatem, jakie cechy powinien mieć ten idealny hak? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć, bazując na moim długoletnim doświadczeniu, w ciągu którego miałem okazję przetestować niezliczoną ilość haczyków.

image

Pierwsze, co zazwyczaj staramy się ocenić jeszcze w sklepie, to ostrość grota. Nie oszukujmy się jednak, praktycznie każdy nowy haczyk będzie ostry. Według mnie, w tym momencie ważniejsze jest jednak to, jak długo ta ostrość się utrzyma. Testując różne haczyki, często można zauważyć, że po kilku holach nagle pojawiają się „spinki” lub brak możliwości zacięcia. Po wymianie haka na nowy znów wszystko wraca do normy, jednak czas, który straciliśmy, jest czasem nie do odzyskania (nie wspominając o pieniądzach). Dlatego, dla mnie pierwszym kryterium wyboru haczyka jest trwałość jego ostrza. Zapewne wielu czytelników w tym momencie myśli sobie: „człowieku, to zdradź tajemnicę, jak rozpoznać tę trwałość przed zakupem?”. Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze: warto przejrzeć dane techniczne oraz procesy produkcyjne danej firmy. Po drugie - zasięgnąć opinii wśród wędkarzy, którzy mają duże doświadczenie w tej kwestii. Po trzecie – metoda prób i błędów, czyli nasze indywidualne testy.

Kolejna cecha, która jest bardzo istotna, to moc haka, a dokładniej wytrzymałość materiału, z którego został wykonany. Haczyki w zależności od modelu różnią się grubością drutu. Wiadomo, że te cieńsze będą delikatniejsze (i tak musi być). Warto zatem szukać takich haczyków, których każdy z modeli będzie możliwie najmocniejszy. Hak nie może być zbyt miękki, aby się nie prostował pod oporem ciągniętej ryby, ani jednocześnie zbyt twardy, bo wtedy może pęknąć, co również będzie skutkowało utratą zdobyczy. W tym punkcie, również pomocne będą dane techniczne podawane przez producenta oraz nieocenione doświadczenie i pomoc kolegów - wędkarzy.

I ostatnia, niemniej ważna właściwość, czyli staranność wykonania, która powinna iść w parze z powtarzalnością. Haczyk powinien być wykonany z dbałością o każdy detal. Ważne także jest to, by był on idealnie gładki, co zwłaszcza przy delikatnych haczykach do najmniejszych przynęt, ma ogromne znaczenie.

Na rynku dostępna jest cała gama haków, których selekcja opiera się na technice łowienia, doborze przynęty czy po prostu naszych preferencjach. Stąd zróżnicowanie kolorystyczne, rozmiarowe, zorientowane na krój lub zakończenie haka. Uważam jednak, że to przede wszystkim te trzy cechy, które wymieniłem powyżej, powinny w pierwszej kolejności przemawiać za naszym wyborem.

Przy zakupie haczyków powinniśmy kierować się również bardzo ważną zasadą: hak dobieramy do przynęty, na którą chcemy łowić, przynętę zaś dostosowujemy do ryby, na którą się nastawiamy. Nie odwrotnie! Idąc tym tropem powinniśmy wiedzieć, że zazwyczaj nie wystarczy nam jeden model haczyka na wyjazd, ponieważ łowiska oraz upodobania ryb danego dnia potrafią zaskoczyć. Postaram się teraz omówić i tym samym przedstawić moje preferencje haczyków, których zazwyczaj używam podczas połowów feederowych czy też spławikowych.

Pomimo minimalizowania ilości sprzętu, który staram się zabrać nad wodę, zawsze mam ze sobą kilka modeli haczyków w różnych rozmiarach. Pierwszym z nich jest SS SODE-CP firmy BKK. W przypadku, gdy ryby żerują delikatniej i olbrzymie znaczenie ma nienaganna prezentacja delikatnych przynęt, jest to numer jeden, który zawsze się sprawdza. Jego właściwości świetnie sprawdzają się podczas łowienia na przynęty typu ochotka czy pinka. SS SODE-CP jest modelem bardzo lekkim, cienkim, a przy tym bardzo mocnym, dającym komfort holu nawet większych ryb, które mimo niewielkiej przynęty, często potrafią się nią zainteresować.

image

Jeżeli ryby żerują bardzo intensywnie lub chcemy je wyselekcjonować poprzez zwiększenie ilości przynęty prezentowanej na naszym haczyku, możemy sięgnąć po inny, równie skuteczny model. Ja w takich momentach najczęściej stosuję Keiryu Spade End, również od BKK. Lekki i stosunkowo cienki drut idealnie prezentuje chociażby mój leszczowy przysmak numer jeden - kaster z kilkoma ochotkami, a jakość wykonania i moc, daje komfort spokojnego holu pokaźnych rozmiarów ryb.

image

Kiedy, poprzez stosowanie przynęt większego kalibru, nastawiam się na te największe, najmocniejsze okazy, zazwyczaj sięgam po Iseama Spade End - NP. Jest to produkt wykonany z bardzo mocnego materiału, a dzięki odpowiednio zaprojektowanemu kształtowi, idealnie nadaje się do prezentacji większych przynęt.

image

Dlaczego pozycje, które wymieniłem, to haczyki wyłącznie od BKK? A to akurat proste! Wszystkie z tych produktów posiadają wymienione przeze mnie cechy, które prezentują sobą najwyższy poziom jakościowy. Technologia, którą stosuje Black King Kong, staranność wykonania, ostrość grota czy moc to zalety, które sprawiają, że z pełnym zaufaniem wracam po te produkty. Oferta BKK jest bardzo szeroka i bogata w wiele modeli, rozmiarów czy kształtów, które pozwolą na indywidualne dopasowanie się do warunków. Są to jednak zawsze produkty wysokiej klasy, które przede wszystkim nie zawodzą na łowisku, jednocześnie pozwalając na długi okres użytkowania. Pamiętajmy, że to haczyk bardzo często odpowiada za to, czy nasza ryba życia będzie skutecznie wyholowana. Z BKK mam tę pewność.

Marcin Walczyk
Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

SS Sode-CP (U-Spade)

SS Sode-CP (U-Spade)

Bardzo ostre haki Sode dedykowany wyczynowemu wędkarstwu spławikowemu. Lekki i zarazem mocny drut zakończony łopatką świetnie sprawdzi się podczas połowu na mniejsze i delikatniejsze przynęty.
Iseama Spade End - NP

Iseama Spade End - NP

Wersja haków Iseama wyposażona w bardzo mocny drut, precyzyjne ostrze oraz łopatkę. Kształt szczególnie polecany do połowów większych ryb metodą spławikowo gruntowych.
Keiryu Spade End

Keiryu Spade End

Keiryu to świetne haki z lekkiego drutu, wyposażone w łopatkę i precyzyjnie wykonane ostrze. Kształt idealnie sprawdza się w spławikowych połowach i delikatnych przynętach.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner