Czeburaszki Mikado

Opublikowany przez: Kamil Czermiński

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

February 18, 2020

Czeburaszki Mikado

Czeburaszka to patent, który przywędrował do Polski ze wschodu. Ten system przegubowego zbrojenia przynęt miękkich okazał się niesamowicie praktyczny i skuteczny, otwierając przed wędkarzami zupełnie inne możliwości w kwestii prezentacji wabika.

Dzięki zastosowaniu czeburaszki zyskujemy przegub pomiędzy obciążeniem, a samą przynętą. Ożywia to zdecydowanie jej zachowanie i umożliwia szerszą pracę na boki. Przynęta na czeburaszce, dotykająca dna, dostaje dodatkowych ruchów, które dłużej wabią drapieżniki i nierzadko potrafią przekonać do brania ryby żerujące bardzo chimerycznie.

W ofercie firmy Mikado znajdziemy trzy rodzaje czeburaszek:

- czeburaszki wolframowe JAWS

- czeburaszki ołowiane

- czeburaszki kolorowe.

Każde z nich różnią się od siebie, mają inne zastosowanie. Poniżej postaram się opisać ich podstawowe cechy.

imageZdjęcie 1 - jeden gram wolframu obok jednego grama ołowiu - który poleci na większą odległość?

Czeburaszki wolframowe są zdecydowanie najlepszymi z tych, które są aktualnie dostępne na rynku. Wolfram jest dużo cięższym materiałem, dzięki czemu główki są o około 30% mniejsze od ich ołowianych odpowiedników. Przekłada się to na cały szereg atutów, takich jak:

- dużo większa odległość rzutowa

- lepsze czucie przynęty i kontrola jej opadu

- bardziej subtelny zestaw.

Te atuty jako pierwsi docenili wędkarze startujący w zawodach - dla nich użycie bardziej lotnego zestawu nierzadko decydowało o wyprzedzeniu konkurentów. Jeżeli dodamy do tego dużo bardziej staranne wykonanie (odlewanie wolframu to zajęcie, które wymaga niesamowicie precyzyjnych maszyn) oraz to, że wolfram nie pokrywa się żadnym nalotem, otrzymujemy produkt doskonały. Niestety czeburaszki wolframowe, z uwagi na cenę, nie nadają się do stosowania w zaczepowych łowiskach.

imageZdjęcie 2 - mała, subtelna czeburaszka zdecydowanie zwiększa szansę na atak drapieżnika

Dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są standardowe czeburaszki ołowiane. Ten podstawowy model charakteryzuje się taką samą zasadą działania. Jest też dużo łatwiej dostępny w sklepach wędkarskich. Aby dokonać dobrego wyboru, należy jednak upewnić się, czy ołów został dokładnie odlany oraz czy drut jest precyzyjnie wygięty i dostatecznie mocny (z doświadczenia wiem, że drut o grubości poniżej 0,6 mm może zawieść podczas wędkowania). Jak już wspomniałem, tego typu czeburaszka jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. W większości przypadków czeburaszka ołowiana razem ze specjalnym hakiem kosztuje nie więcej niż przyzwoitej jakości główka jigowa.

Kolejnym rodzajem są malowane wersje standardowych czeburaszek ołowianych. Zwykle maluje się je jaskrawymi kolorami po to, by pobudzić do ataku ryby, które nie interesują się naszymi przynętami. Duży atut czeburaszek malowanych stanowi brak naleciałości podczas długiego przechowywania ich w pudełku. Minusem jednak jest to, że dobrej jakości pokrycie farbą dodaje jej objętości, przez co staje się większa niż jej standardowa wersja.

imageZdjęcie 3 - dwa gramy pomalowanego ołowiu kontra 2,5 grama wolframu.

Aby wykorzystać w pełni możliwości czeburaszki, musimy uzbroić je w specjalne haki z powiększonym oczkiem - w zdecydowany sposób ożywia to pracę przynęty. W ofercie firmy Mikado dostępne są trzy modele haków dedykowanych do czeburaszek - Cheburashka Big Eye, Cheburashka Slim oraz Offset Big Eye, który doskonale sprawdzi się podczas łowienia w zaczepach.

Od drugiej strony czeburaszka musi zostać zaczepiona na agrafce, która ma zadanie blokować możliwość wyciągnięcia stelażu i dawać luźny przegub przy mocowaniu obciążenia. Właściwy sposób montażu ukazuje zdjęcie poniżej:

imageZdjęcie 4 - prawidłowo zmontowany zestaw gwarantuje większą skuteczność

Ze swojej strony gorąco polecam używanie czeburaszek. Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek dała mi ona mniej ryb niż standardowa główka jigowa. Bardzo dobrze pamiętam jednak sytuacje, w których zastosowanie czeburaszki otworzyło wodę i pozwoliło dobrać się do ryb przy użyciu tych samych przynęt.

Kamil Czermiński
Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Sensual Cheburashka Big Eye

Sensual Cheburashka Big Eye

Nieprawdopodobnie ostry hak idealnie nadający się do zbrojenia miękkich przynęt. Powiększone oczko pozwala na wygodne użycie wraz z dociążeniem w postaci cheburashki.
Sensual Cheburashka Slim

Sensual Cheburashka Slim

Specjalistyczny hak o zwężonym łuku kolankowym. Przeznaczony do zbrojenia delikatnych, miękkich przynęt np. popularnych jaskółek. Powiększone oczko pozwala na wygodne użycie wraz z dociążeniem w postaci cheburashki.
Sensual Offset Big Eye

Sensual Offset Big Eye

Bardzo mocny i ostry hak offsetowy. Powiększone oczko pozwala na wygodne użycie wraz z dociążeniem w postaci cheburashki.
Cheburashka OMGAC-S

Cheburashka OMGAC-S

Cheburashka to system dociążania przynęt składający się z wyjmowanej agrafki oraz ciężarka. Dzięki takiemu uzbrojeniu, przynęta jest zamocowana przegubowo względem obciążenia. Idealne rozwiązanie do zbrojenia gum, kogutów oraz dociążania przynęt twardych.
Cheburashka OMGAC-R

Cheburashka OMGAC-R

Cheburashka to system dociążania przynęt składający się z wyjmowanej agrafki oraz ciężarka. Dzięki takiemu uzbrojeniu, przynęta jest zamocowana przegubowo względem obciążenia. Idealne rozwiązanie do zbrojenia gum, kogutów oraz dociążania przynęt twardych.
Cheburashka Wolframowa OMGAJCH

Cheburashka Wolframowa OMGAJCH

Najwyższej klasy wolframowe cheburashki dedykowane do przegubowego zbrojenia przynęt miękkich. Większa masa własna wolframu pozwala nam osiągnąć większe odległości podczas rzutów, a w trakcie łowienia pozwala na lepsze czucie zestawu przy zachowaniu mniejszej średnicy obciążenia niż powszechnie stos...
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner