22 kg karp z wrześniowej wody PZW

Opublikowany przez: Wojciech Młynarczyk

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

September 18, 2019

22 kg karp z wrześniowej wody PZW

Koniec września to świetny czas na zasiadkę karpiową. Temperatura wody spada, a ryby powoli zaczynają gromadzić niezbędny do przetrwania zimy zapas tłuszczu. Za chwilę każdy złowiony karp będzie grubym i okrągłym okazem. Grzechem jest nie skorzystać z wolnego weekendu i nie spróbować swoich sił w walce z tymi jesiennymi obżartuchami.

Wraz z moją ukochaną małżonką już w piątek meldujemy się na pobliskiej wodzie PZW. Kilka kursów pontonem i cały sprzęt jest na wcześniej wytypowanym i zanęconym stanowisku. Bez pośpiechu rozkładamy namioty, szykujemy wędki oraz zanętę. W międzyczasie pojawia się ostatnie ogniwo naszej jesiennej zasiadki, mianowicie kolega Maciek. W pełnym składzie obmyślamy taktykę, dzielimy się miejscówkami i rozpoczynamy łowienie.

Zestawy stawiamy na sztywno pod wystającymi z drugiego brzegu gałęziami, tuż obok powalonych przez bobry brzóz. W takiej sytuacji nie ma miejsca na kompromisy - plecionka na szpuli to podstawa. Branie musi być zasygnalizowane natychmiast, a zacięta ryba nie powinna mieć możliwości zaparkowania w podwodnych zawadach. Fine Braid 0,20mm w żółtym kolorze  jest świetnie widoczny w nocy, co ułatwia każdy hol, a szczególnie ten na pontonie między zatopionymi korzeniami.

image

Zestaw uzupełnia testowana na kolejny sezon strzałówka, bezrdzeniowy Lead Free Leader, bezpieczny klips z kamieniem oraz sprawdzony wcześniej przypon z dużym hakiem Musa, zawiązany na plecionce w otulinie Coated Braid 35lbs.

image

Garstka orzechów tygrysich i połówki kulek to wystarczająca ilość zanęty na jesiennego tłuścioszka. Aby wszystko idealnie przylegało do dna, używamy Backlead’ów, zakładanych na linkę główną tuż za szczytówkami. Ryby czują się bezpieczniej i żerują pewniej, a nocny hol między plecionkami jest znacznie prostszy, gdy linka leży na dnie. Dodatkowy atut backleadów, szczególnie na wodach ogólnodostępnych, to mniejsza podatność na spinningistów przerzucających nasze zestawy.

image

Już pierwszej nocy zaliczam serię brań spod zwisających gałęzi. Większość ryb to szkraby między 3 a 6kg, które stosunkowo łatwo dają się wyholować. Jeden karp postanawia sprawdzić nasze umiejętności i od razu po braniu parkuje w podwodnych gałęziach. Nie ma szans na skuteczny hol z brzegu, dlatego decydujemy się zluzować linkę i popłynąć po rybę. Jak po nitce do kłębka, zbliżamy się do miejsca, w którym utknęła plecionka. Kilkanaście minut kombinacji, wyszukiwanie linki po drugiej stronie zwalonego drzewa, przewiązywanie zestawu i w końcu mamy kontakt z rybą, chlapiącą się w gałęziach kilka metrów od pierwszej zawady. Mijają kolejne minuty, przekładam strzałówkę pod patykami i nagle karp pokazuje się na powierzchni wody. Sprawne podebranie i mamy największą rybę pierwszej nocy. Waga pokazuje 9kg, a pięknie ułuszczony karp trafia do bezpiecznego worka Carp Territory i czeka na poranną sesję.

image

Dzień mija bez kontaktu z rybami, co jest charakterystyczne dla tej wody. Tuż przed zachodem słońca przewozimy nasze zestawy, donęcamy sprawdzoną mieszanką i czekamy na pierwsze odjazdy.

Jeszcze przed 23cią z oczekiwania i wesołych rozmów wyrywa nas pisk mojego sygnalizatora. Tym razem szczęśliwa okazała się miejscówka przy pozostałościach starego pomostu. Szybko podbiegam do wędki i rozpoczynam hol. Po kilkudziesięciu sekundach wiem, że mam dobrą rybę na końcu zestawu. Walka jest powolna, a karp zachowuje się jak żywy wór ziemniaków. Dopiero w okolicy brzegu zaczyna się zabawa w odjazdy i murowanie do dna. Mija dobre kilka minut, zanim ryba postanawia pokazać swoje potężne cielsko. Nauczony doświadczeniem, luzuję lekko hamulec, aby nie spiąć zdobyczy w ostatniej fazie holu. Po chwili wielki karp trafia do podbieraka, a następnie na rozstawioną kołyskę Carp Territory. Ryba jest potężna… i wydaje się znajoma. Charakterystyczne łuski na obu stronach kojarzą mi się z moim wiosennym rekordem. Szybko wyszukuję zdjęcia w telefonie i okazuje się, że złowiłem tę samą rybę. Jedyną różnicą jest jej nieco wyższa waga, która tym razem sięga 22kg! Nowy Personal Best z dzikiej wody! Z uśmiechem na twarzy i wciąż trzęsącymi się nogami, wkładamy zdobycz do worka w oczekiwaniu na kolejny dzień i sesję fotograficzną.

image

Bez pośpiechu sprawdzam przypon, poprawiam ułożenie pozycjonera, zakładam świeżą przynętę i wywożę zestaw w szczęśliwe miejsce. Kolejne godziny mijają spokojnie, dając chwilę na sen i regenerację sił. Jednak jeszcze przed nastaniem świtu mam branie spod zwisających nad wodą gałęzi. Tym razem rybę udaje się przytrzymać i doholować do brzegu. Kolejny gruby cyprinus ląduje na macie, a waga pokazuje 12kg.

image

Resztki, jakie karpie zostawiły w workach, jasno sugerują, że zarówno ilość, jak i skład zanęty były odpowiednie. Masa rozdrobnionych orzechów i fragmenty kulek, czyli wszystko to, co miśki lubią najbardziej.

image

Tak kończy się nasza wczesnojesienna zasiadka. Ryby dopisały i podczas 48 godzin udało nam się wyholować 7 karpi, co jest świetnym i rzadko spotykanym wynikiem na wodzie PZW. Kolejny raz potwierdziło się, że odpowiedni wybór stanowiska, zestaw i nęcenie może przynieść piękny efekt, nawet na nie obfitującej w ryby wodzie.

Wojciech Młynarczyk
Mikado Fishing Tam

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Lead free Leader

Lead free Leader

Coated Braid Premium AMC-CBP

Coated Braid Premium AMC-CBP

Coated Braid Premium to najwyższej jakości, bardzo miękka plecionka przyponowa, pokryta odporną na przetarcia otuliną. Uniwersalny i antysplątaniowy materiał, który sprawdzi się we wszystkich konstrukcjach.
Territory Musa

Territory Musa

Haki, które z powodzeniem możecie stosować na najbardziej wymagających łowiskach. Niesamowicie ostre, wykonane z japońskiej stali, która da wam spokój podczas holu ryby życia. Dostępne w czterech wariantach, dzięki czemu jesteście w stanie skonstruować każdy rodzaj przyponu. Pokryte teflonem, sprawd...
Ciężarek Backlead AMC-010

Ciężarek Backlead AMC-010

Backlead zakładamy na żyłkę po zarzucie zestawu i opuszczamy ciężarek na dno, topiąc przy tym linkę. Podczas brania i zacięcia, zacisk uwalnia żyłkę, a ciężarek zostaje na dnie. Dodatkowy sznurek pozwala wyjąć ciężarek z wody i użyć go ponownie.
Worek do ważenia Carp Territory IS14-R704

Worek do ważenia Carp Territory IS14-R704

Usztywniany worek do ważenia i przetrzymywania złowionych ryb, wyposażony w pływaki, wzmocnienia i niezbędne uchwyty. Duży i mocny suwak z zabezpieczeniem, gwarantuje bezpieczne przechowywanie okazu, a dodatkowe odpływy – precyzyjne ważenie.
Mata Cradle Mat IS14-R603

Mata Cradle Mat IS14-R603

Profesjonalna mata karpiowa typu kołyska, która dzięki swojej nietypowej konstrukcji jest o wiele bezpieczniejsza dla ryb, oraz bardzo wygodna w użytkowaniu. Ryba w żaden sposób nie jest w stanie dotknąć podłoża na którym stoi mata, dzięki temu możemy być spokojni o jej bezpieczeństwo. Specjalne zap...
Nihonto Fine Braid Yellow

Nihonto Fine Braid Yellow

Nihonto Fine Braid to cztero-splotowa plecionka wędkarska wykonana w 100% z mikrowłókien o zwiększonej gęstości High Density UHMW-PE. Ciasny splot zapewnia jej idealnie okrągły kształt. Sprawdzi się równie dobrze w połowach morskich jak i spinningu czy metodach gruntowych. Nihonto Fine Braid pomimo ...
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner